Terapie hrou 

"Hra jako lék."

Terapie hrou je forma psychoterapie pro děti. Jelikož děti ještě neumí vše komunikovat pomocí slov, je vhodné v terapii s dětmi (3-11 let) používat hru. Hra je pro dítě přirozeným dorozumívacím prostředkem a způsobem sebevyjádření. .

Pro jaké děti je terapie hrou vhodná?

Terapie hrou je vhodná jako podpůrná psychoterapie v obtížných životních obdobích dítěte či celé rodiny (prožité trauma, rozvod rodičů, střídává péče, vážné onemocnění nebo úmrtí důležitého blízkého, ale třeba i jen narození mladšího sourozence či stěhování).  Je také možné, že terapii doporučí dítěti jeho učitel, výchovný poradce, dětský psycholog, dětský psychiatr nebo sociální pracovnice. Další problémy, při jejichž řešení by mohlo být vhodné využít terapii hrou jsou: poruchy spánku, psychosomatické problémy, enuréza, lhaní, výbuchy vzteku, agresivní projevy, extrémní výkyvy nálad, sebepoškozování, šikana, prodělaná dopravní nehoda a další. 

Terapie hrou, kterou nabízím, je terapie nedirektivní. Znamená to, že já nejsem ten, kdo hru jakýmkoliv způsobem řídí nebo určuje, co bude její náplní. V herně má dítě k dispozici nespočet hraček a pomůcek k vyjádření svých emocí, nálad, kreativity. V bezpečném prostředí vymezeném důležitými hranicemi tak může zažívat uvolnění, radost, může redukovat svůj strach, úzkost či zpracovat traumatizující události

Aby měla pro dítě terapie efekt, je dobré počítat s min. počtem 10 sezení. Pravidelně po 4-5 sezeních následuje konzultace s rodičem, Zajímá mě, jaké změny zažívají rodiče ve vztahu k dítěti, jak vnímají přínos terapie a konzultujeme další pokračování terapie. Vždy však (stejně jako u dospělého klienta) zachovávám důvěrnost informací a rodičům je sděluji ve vhodné formě.

Děti mají k dispozici i výtvarné potřeby a mohou se zašpinit, počítejte prosím s tím při jejich oblékání.